Yüzmek, her yaştan insan için faydalıdır. Özellikle yaşlı yetişkinler için çok daha faydalı bir egzersizdir. İşte size yüzmenin faydaları;

1.Daha az çabayla daha çok şey yaparsınız

Yüzmek başka hiçbir egzersizin yapamadığını yapar; vücudunuzu, iskelet sisteminize ağır baskılar uygulamadan çalıştırır. Çünkü insan vücudu suyun içinde hafifler ve bu da suyun içinin, sertleşmiş kas ve eklemleri çalıştırmak için ideal yer olmasını sağlar. Özellikle de fazla kilolu olanlar ya da romatizmadan şikayetçi olanlar için yüzmeyi kesinlikle tavsiye ederiz.

2.Kas elastikiyetini ve kuvvetini arttırır

Siz hiç şişman ve sarkık bir yunus gördünüz mü? Tabii ki hayır! Çünkü yüzmek kasların kuvvetini, elastikiyetini ve sıkılığını arttırır. Ayrıca yüzmek, kas gücünü der arttırır.

3.Esnekliği arttırır

Spor salonlarındaki, vücudun her yerini diğerlerinden izole ederek çalıştıran, aletlerin aksine yüzmek, eklemlerinize yardımcı olan ve bağ dokunuzun rahatlamasını ve esnemesini sağlayan bir aktivitedir. Ayrıca ileri yaptığınız her hamle, vücudunuzu uzatır ve iyi bir esneme sağlar.

4.Daha sağlıklı bir kalp

Görünür kasların çalışmalarının yanı sıra yüzmek, vücuttaki en önemli kası; kalbi de çalıştırır.

Yüzmek, aerobik bir egzersiz olduğu için, kalbi güçlendirmektedir. Üstelik kalbin daha iyi kan pompalamasını sağlar. Bu da kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlar.

5.Kilo kontrolü

Yüzmek, en çok kalori yakılmasını sağlayan egzersizlerin başında gelmektedir ve kilo kontrolü için oldukça faydalıdır.

6.Astım semptomlarını hafifletir

Genellikle spor salonlarında kuru ortamlarda spor yapılır fakat yüzerken nemli bir hava solursunuz. Bu nemli hava, egzersiz sebepli astım semptomlarını azaltır hatta yok eder. Ayrıca bazı araştırmalar yüzmenin astımı tamamen iyileştirdiğini de göstermişlerdir.

7.İyileşmiş kolesterol

Sağlıklı olmak demek doğru oranda kolesterol seviyesine sahip olmak demektir. Yüzmek, iyi ve kötü kolesterollerinizi dengeler ve kalp hastalıklarına yakalanma oranını %3,5 oranında azaltmaktadır.

8.Diyabete yakalanma riskiniz düşer

Özellikle de tip 1 diyabet hastalığına sahipseniz, yüzmenin aerobik faydaları size çok daha yardımcı olacaklardır.

9.Daha az stres, daha mutlu bir psikoloji ve daha sağlıklı bir beyin

Yüzmek, insanın stresini alır ve vücudun salgıladığı endorfin kişinin daha mutlu olmasını sağlar. Ayrıca tıpkı yogadaki gibi fiziksel ve ruhsal rahatlama sağladığı da bilinmektedir. Bütün bunların yanında yüzmek, beynin çok daha iyi düşünebilmesini ve stresten dolayı kaybedilmiş beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

10.Ömrü uzatır

Düzenli olarak yüzen insanların erken ölüm oranı yüzmeyen kişilere göre çok daha azdır. Araştırmalar, yüzücülerin koşuculara göre %50 oranında daha az erken ölüm vakası yaşadığını göstermiştir.

Daha sağlıklı yaşamak için yüzmeyi mutlaka hayatınıza dahil edin. Sağlıklı günler diliyoruz!